Tropem Wilczym-Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 – relacja

3 marca 2019r. uczciliśmy w Gminie Kosakowo pamięć Żołnierzy Wyklętych poprzez organizację drugiej edycji Biegu Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie Gminy.

Gmina Kosakowo zorganizowała Bieg we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja, The North Event, pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku.

Dziękujemy Inicjatorowi biegu, Radnemu Gminy Kosakowo – Panu Michałowi Przysieckiemu za pomysł i zaangażowanie organizacyjne. Dziękujemy również Panu Arturowi Chomiczowi z Instytutu Pamięci Narodowej oddział Gdańsk za wygłoszenie krótkiej lekcji historii dotyczącej Żołnierzy Wyklętych dla wszystkich uczestników Biegu.

Tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich organizatorów – przebiegał po ścieżce pieszo-rowerowej Pierwoszyno-Kosakowo. Pobiegło 160 uczestników zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Każdy z zawodników przekraczających linię mety otrzymał z rąk Wójta Gminy Kosakowo Marcina Majek oraz prowadzącej imprezę, kierownik ref. ds. sportu, turystyki i rekreacji Anny Padée specjalnie przygotowany na tę okoliczność medal. Uczestnicy mieli niebywałą okazję zapoznać się z wystawą historyczną pt. „V Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu” oraz otrzymać darmowe gadżety i materiały edukacyjne od patrona i sponsorów.
Po zakończeniu biegu odbył się konkurs wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, w którym do wygrania były m.in. gry edukacyjne, książki, kalendarze, ryngrafy i gadżety od IPN Gdańsk, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Gminy Kosakowo, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Każdy z uczestników po sportowych zmaganiach otrzymał ciepły posiłek w postaci grochówki, wraz z kawą lub herbatą.
Organizatorzy serdecznie dziękują za nieocenioną pomoc pracownikom PEKO i za pomoc panu Bartoszowi Bartnickiemu ze Stowarzyszenia Port Mechelinki oraz Panu Mateuszowi Szmidt mieszkańcowi Pogórza.

Załączamy również podziękowania dla patrona medialnego – TVP3 Gdańsk.

Cieszymy się i dziękujemy, że uczcili Państwo z nami w tak wspaniały sposób Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do zobaczenia za rok!

Poniżej relacja w Panoramie TVP 3 Gdańsk