Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Czapli Siwej

czapla

Rezerwat Czapli Siwej To kilkuhektarowy lasek jesionowo-olszowy położony w pradolinie rzeki Redy, pomiędzy Mostami a Mechelinkami. Na jego obszarze znajduje się unikalna kolonia lęgowa czapli siwej (nazwa łacińska – Ardea cinerea). To stosunkowo duży ptak wodny z rodziny czaplowatych, zasiedlający Europę, Azję i Afrykę. Długość ciała czapli siwej wynosi średnio od 85 do 100 cm. Ptak może się pochwalić okazałą rozpiętością skrzydeł od 155 do 175 cm oraz masą ciała od 1 do 2,3 kg. Ubarwieniem przypomina żurawia, ale jest od niego mniejszy i ma inną sylwetkę. Jako ciekawostkę podać można fakt, iż u czapli siwej nie występuje dymorfizm płciowy (różnice w morfologii samic i samców). Czapla ma białą głowę z czarnymi bokami ciemienia i ozdobnymi piórami na potylicy; skrzydła, wierzch ciała i ogon są szare. Długa biaława szyja sprawia wrażenie nienaturalnie ułożonej, niemniej jednak czapla dzięki specjalnej budowie kręgów szyjnych bez trudu może bardzo mocno ją wyginać.

Poza Polską czaple siwe występują również wyspowo od Wysp Brytyjskich przez Skandynawię aż po Indie, Cejlon, Saharę oraz Komory. Jest to ptak towarzyski lubiący przebywać w licznych grupach. W Polsce populację czapli siwej ocenia się na 9 000 – 10 000, samych czaplińców jest około 250. Poluje głównie na ryby o długości 10-25 cm, ale nie pogardzi i drobnymi ssakami, małymi ptakami, żabami, ślimakami oraz skorupiakami. Potrafi w locie upolować również owada. Jej dzienne zapotrzebowanie na pokarm wynosi od 300 do 500 g. W trakcie polowania długo przyczaja się w bezruchu, nawet do kilku godzin, i choć jej lot wydaje się powolny oraz ociężały, potrafi niespodzianie i zwinnie zanurkować na gniazdo albo żerowisko.

Gniazda czapli umieszczone są na olchach czarnych na wysokości ok. 8-10 metrów. Czaple przylatują do kolonii pod koniec lutego lub na początku marca, łączą się w pary i już wkrótce wykluwa się nowe pokolenie – pisklęta pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, w gnieździe pozostają 8 tygodni. Ptasi rodzice w tym czasie oczywiście nie próżnują, dzięki czemu zaobserwować można wzmożony ruch czapli dokarmiających swoje pisklęta. W połowie czerwca młode opuszczają gniazda i przenoszą się na pobliskie łąki, gdzie żerują nabierając sił i umiejętności do długotrwałej jesiennej wędrówki. Śmiertelność piskląt jest niestety bardzo duża, zwłaszcza wtedy gdy kolonię niepokoją ludzie lub drapieżne ptaki. Warto pamiętać, że chociaż czapla siwa klasyfikowana jest jako gatunek najmniejszej troski i obecnie na świecie jest niezagrożona oraz szeroko rozprzestrzeniona, to w Polsce ze względu na niszczenie kolonii lęgowych objęta jest ochroną gatunkową.