Strona główna forum Kosakowo - nasza gmina Regulamin Netykieta czyli zasady kultury obowiązujące w internecie

Netykieta czyli zasady kultury obowiązujące w internecie


admin admin

Posty: 291
Lokalizacja: Kosakowo

Jak pisać:
Pisz na temat.
Zanim założysz wątek sprawdź, czy temat już nie był omawiany. Użyj wyszukiwarki. Może odpowiedź już tam jest, a Ty niepotrzebnie będziesz komuś zabierać czas.
Postaraj się, by tytuł wątku, który zakładasz był czytelny i zrozumiały.
Odpowiadając na post, cytuj tylko potrzebne fragmenty, a resztę wycinaj.
Staraj się pisać tak, aby czytający nie głowił się nad zrozumieniem tekstu. Oddzielaj dłuższe partie tekstu.
Przestrzegaj także ortografii i gramatyki
Nie pisz WIELKIMI literami - w Internecie oznacza to, że krzyczysz. Nie nadużywaj także wykrzykników, emotikonow - to niegrzeczne.
Zwróć również uwagę, że zwracamy się do siebie per "Ty", a nie "ty". Ta mała różnica w literce ma tak naprawdę zasadnicze znaczenie - dokładnie określa ona charakter i ton wszystkich naszych wypowiedzi.
Tworząc nowy wątek pamiętaj o nadaniu mu odpowiedniego tytułu, który by skrótowo charakteryzował dane zagadnienie.
Przed wysłaniem nowej wiadomości możesz użyć przycisku "Podgląd", żeby zobaczyć jak będzie wyglądała na Forum. Wykorzystaj to by sprawdzić i poprawić różne błędy czy też literówki.

Czego unikać:
Nie przeklinaj.
Nie podszywaj się pod innych.
Nie publikuj ogłoszeń ani reklam! Do ich publikacji służą serwisy ogłoszeniowe lub - wyznaczone fora.
Nie spamuj - nie zamieszczaj tej samej informacji w wielu miejscach.
Nie publikuj wątków niezgodnych z tematyką danego forum.
Nie wklejaj całych cudzych wypowiedzi lub artykułów - wystarczy je omówić lub podać link z odpowiednim komentarzem.

Uwagi dodatkowe:
Ignoruj trolle - użytkowników, których jedynym celem jest dokuczanie i krytykowanie. Twoje odpowiedzi na ich posty tylko ich zachęcą do dalszej działalności. Wystarczy, że zgłosisz ich działalność administracji.
Jeśli dyskusja przerodzi się w prywatną wymianę poglądów, kontynuuj ją poza forum (skorzystaj z PM lub maila).
Jeśli chcesz zwrócić komuś uwagę, zrób to kulturalnie, najlepiej na adres prywatny. Staraj się doradzać innym, a nie wyśmiewać ich - każdy był kiedyś początkujący!
Jeżeli powołujesz się na cudze informacje, zawsze podawaj źródło tych danych.
Szanuj poglądy innych. Nie każdy musi się z Tobą zgadzać i mieć taki sam pogląd na różne sprawy. Zwracaj uwagę na dobór słów, bo bardzo łatwo możesz kogoś urazić. Warto pomagać sobie uśmieszkami:-) które pozwolą zrozumieć odbiorcy Twoje intencje. Nie każdy post musi być poważny i nie każdy żart śmieszny. Bądź wyrozumiały i panuj nad emocjami. Czasem lepiej coś przemilczeć niż niepotrzebnie wdawać się w nic nie wnoszącą dyskusję. Nie daj się też prowokować.
Czasem przypadkowo wyślą się dwa takie same posty po sobie - nie ma problemu jeśli usuniesz jeden z nich. Zrób to jednak w miarę szybko, bo później może zająć się tym prowadzący, a on nie lubi się patyczkować ;). Jeżeli już po wysłaniu wiadomości coś Ci się przypomniało, to nie wysyłaj od razu nowej, ale skorzystaj z możliwości edytowania i wprowadź zmiany do tekstu. Zarówno kasowanie jak i edycja wymaga bycia aktualnie zalogowanym na Forum.
Wszędzie tam, gdzie Twoją informację może przeczytać wiele osób, staraj się pisać zwięźle i rzeczowo. Nie cytuj też całych postów poprzedników, a w odpowiedzi umieść tylko te fragmenty, na które się powołujesz. Podawaj zawsze bardzo konkretny temat postu, bo często właśnie po tematach wyszukuje się informacje.

Powrót do Regulamin

cron